15.02.2013    7. Şubat


Antalya Operası’ndan Soprano Nurdan Aydın Donizetti Müzik Ödüllerine Aday

Nurdan Aydın - La TraviataAntalya  Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Nurdan Aydın ,  ‘Donizetti 2013  Klasik Müzik Ödülleri’ne aday gösterildi.  Antalya Operası’nın solist sanatçılarından Nurdan Aydın  bugüne kadar birçok eserde  başrolde sahne almasının yanı sıra başarılı performansıyla da dikkat çeken bir isim. Andante Dergisi 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri “Yılın Opera Solisti” dalında  Nurdan Aydın’la birlikte aday gösterilen diğer solistler ise  Pervin Çakar ve İzmir Operası’ndan Birgül Su Ariç  Donizetti Ödülleri  Beyoğlu Belediyesi’nin evsahipliğinde ve KÜSAV’ın desteğiyle,  Mayıs ayında  düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Rusalka operası ile dikkat çekti

‘Donizetti  2013 Klasik Müzik Ödülleri’ adıyla gerçekleşecek törende  soprano Nurdan Küçükekmekçi Aydın , “değişik dillerde sunabildiği düzgün artikülasyon ve sahne egemenliğiyle dikkati çekmesi; ‘Rusalka’ operasındaki başarısını, solist olarak görev yaptığı Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde, ardı ardına başrollerini söylediği ‘Lucia di Lammermoor’, ‘Figaro'nun Düğünü’ ve ‘La Traviata’ operalarında da göstermiş olması nedeniyle aday gösterildi.

Halkoylaması da etkili

Klasik müzik alanındaki en kapsamlı ödül organizasyonu olan gecede, bu yıl 24 ayrı kategoride ödül dağıtılacak. Donizetti 2013 Klasik Müzik Ödülleri Aday Seçici Kurul üyeleri, Andante dergisi yazarları arasında yer alan Serhan Bali, Şefik Kahramankaptan,  Ahu Ünalp, Ayşe Öktem ve Aydın Büke’den oluşuyor.  Andante dergisi okurları da  Donizetti 2013 Klasik Müzik Ödülleri’nde oy kullanabilecek.Halkoylamasının da etkili olacağı sonuçlar için oylama www.donizettiodulleri.com adresinden yapılabilir.

Antalya Balesi sahnesi öğrencileri ağırladı

Öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle , Türkiye’de opera ve bale sanatının yaygınlaşmasını hedefleyen Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin bu çalışmalarına bir destekte 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi’nden geldi. Öğrencilerin Antalya ‘da Haşim İşcan Kültür Merkezi’ndeki opera ve bale sahnesine  gelerek  bir eser izlemeleri için harekete geçen okul müdürü Bekir Motor ve müzik öğretmeni Nuray Şahin bu kapsamda  öğrencilerini ANTDOB ‘un yeni eseri “Don Kişot Balesi”ne getirdi. Temsil sonrası öğrenciler kulise giderek sanatçıları tebrik edip sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.

“ Sanat sayesinde hayatı değişen öğrencilerimiz var”

Öğrencilerin bu tarz sanatsal etkinlikleri takip etmesinin önemine dikkat çeken Şahin   “Bugün öğrencilerimizle birlikte çok güzel bir eser izledik. ANTDOB temsillerinin yanı sıra sosyal sorumluluk anlamında da çok önemli çalışmalara imza atıyor. Bizim de en büyük isteğimiz çocuklarımızın bu etkinlikleri takip etmesi  ve sanatla tanışmalarını sağlamak.  Sanat sayesinde hayatları değişen öğrencilerimiz var.  ”dedi. Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Nilay Genç Çebi  göreve geldiği  ilk günden bu yana  “ Gelecekteki seyircimizi yetiştiriyoruz “ anlayışıyla “Bir Piyano Dört Solist” , “ Mavi Enstrüman “ projelerini  hayata geçirmiş  ve “Haydi Çocuklar Opera’ya “  ile birçok çocuğun hayatlarında ilk kez operaya gelmesini sağlamıştı.

 Yorum