15.11.2012    4. Kasım


Sokakları Buram Buram Ciğer Kokan Urfa’dan Hakiki Ciğer Lezzeti


kk1Oldukça salaş bir mekanda hizmet veren yeni bir lezzet durağını daha sayfalarımıza konuk etmek istiyoruz.

Sabah ezanı ile birlikte sokakları buram buram ciğer kebabı kokan dünya üstünde başka bir kent daha yoktur. İşte bu lezzet durağımız da, bizlerin beğenisine Urfa mutfağını sunuyor.

Urfa deyince insanın aklına gelen Adana, Urfa ve meşhur ciğer kebabındaki o gerçek lezzeti damakların beğenisiyle buluşturan Veziroğlu Ocakbaşı, Doğu Garajı’nda bulunan Salı Pazarı Sofular Camii karşısında misafirlerini ağırlıyor.

Urfa’da bulunan irili ufaklı yüzlerce ciğerciden birinde, tezgaha yetişebilmek için ayaklarının altına koyduğu tabureyle bulaşık yıkayarak iş hayatına atılan 43 yıllık kebap ve ciğer ustası Ahmet Veziroğlu, 6 yıl önce Antalya’ya yerleşir. Çevreyi tanımak için 1 yıl kadar işçi olarak bir kebap salonunda çalıştıktan sonra, kendine ait 30 metrekarelik bu küçük lezzet durağını açar. Kebap ve ciğerin A’dan Z’sine her şeyini bildiğini anlatan Veziroğlu, 5 yaşında gönül verdiği bu mesleği öğrenebilmek için yılmadan çalışmış ve işin ustası olmuş.

Müşterileri için özel olarak Şanlıurfa’dan getirttiği kırmızı acı biberi yemek gerçekten cesaret istiyor. Biberi ağzınıza attığınız andan itibaren unutamayacağınız bir acı biber deneyimi yaşıyorsunuz. Sağda solda kebapçı dükkanlarında, masalarda bulunan minik acı biberlerin “acısına” hiç mi hiç benzemiyor. Adamın dilini ve içini sağlam yakıyor.

kk3Küçük masalara önce maydanoz, taze nane, kıyılmış soğan, közlenmiş biber ve baharat dolu taslar yerleştiriliyor. Özel bakır taslarda gelen yayık ayranını içmeye doyamıyorsunuz.  Siparişinizin gelmesi fazla vakit almıyor ve siz de işte işinin ehli Ahmet Usta’nın bu damağınızı şenlendiren lezzetleriyle tanışıyorsunuz.


Ciğer ise tek kelimeyle şahane. Ciğeri gidip Urfa’da yediniz mi bilmiyorum ama oradaki lezzeti Antalya’da bulabileceğiniz kesin. Özel incecik şişlerdeki küçük kuyruk yağıyla pişen ciğer tam bir lezzet resitali. Ekmeğinizin arasında sunulan sıcacık ciğer kokusunun lezzet öncüsü olduğu bu mekan, emsallerinden çok daha iyi.

“Antalya’da bu ara sokakta eğer günde 40-50 kilo ciğer ve et satıyorsam ben bir numarayım” diyen Ahmet Usta ciğer ve et konusunda haklı olarak tevazu göstermiyor. Piyaz yiyenlerin ciğere transfer olduğunu söyleyen usta, Güllük’e kadar paket servisi yapıyor. Sadece Dedeman mevkiinde bazı müşterilerine özel servisi olduğunu belirten Ahmet Veziroğlu, Konyaaltı’na paket servisi yapmıyor.

Veziroğlu’nun müdavimleri arasında Antalya Emniyet Müdürü ile çok sayıda emniyet çalışanı, basın mensupları, kaymakamlık çalışanları, belediye zabıtaları da bulunuyor.  Bu lezzet durağı sabah 9 ile gece 10.30 arasında açık.kk2

Ciğerin yanında mönü yelpazesinde yürek, böbrek, dalak, kuşbaşı, tavuk şiş, tavuk kanat, pirzola gibi tatlar da mevcut. Porsiyonu 10 Lira olan kuşbaşının dışında, listedeki tüm diğer seçenek porsiyonların fiyatı 7,5 lira olarak geçiyor.

Eşi ve çocuklarının da yardımıyla küçük işletmesini çekip çeviren Ahmet Usta, ayakta yemek yeme pahasına bile yemeklerini tercih edip gelenleri anlatıyor. “Yerimiz küçük, onlar da ayakta yiyip gidiyor. Buraya çok alıştım değiştiremiyorum dükkanımı. Gelen de beni buluyor ve salaş mekanımı daha çok sevdiğini söylüyor” diyor…Yorum