15.03.2013    8. Mart


“MACBETH” Antalya Devlet Opera ve Balesi Sahnesi’nde Sahneleniyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Verdi’nin, Shakespeare’in aynı adlı eserini temel alarak bestelediği dört perdelik operasının hazırlık ksçalışmaları tüm yoğunluğuyla devam ediyor. “Macbeth”, iktidar hırsının tüm insani değerlere gölge düşürdüğü bir psikolojik dram olarak kan ve karanlığın egemenliğinde bir eser. Shakespeare’in insan duygularını anlatmadaki dehası ile Verdi’nin bu duyguları müzikal anlatımla operalaştırmasındaki yeteneği ile birleşen eser, opera repertuvarının en seçkin örneklerinden biridir.

 

Oyunun insan ilişkilerini tüm gerçekliği ve acımasızlığıyla işlemesi, çağdaş sahnelemeye olanak tanırken günümüz seyircisine de yakından tanıdığı bir konuyu izleme fırsatı tanıyor. Eserin rejisörü Yekta KARA’nın klasik-modern yorumuyla sahnelediği eserin Antalya prömiyeri, Mart ayında Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

11. Yüzyıl İskoçyası’nda geçen eser Macbeth’in kral olabilmesi için Macbeth ve karısının işlediği peş peşe cinayetleri ve bu cinayetlerin karı koca üzerinde yarattığı psikolojik gerilimi konu alıyor. Eserin orkestra şefliğini Gaetano SOLIMAN üstlenirken, dekor Michael SCOTT, dekor uygulama Ferhat KARAKAYA, kostüm Şanda ZIPÇI imzasını taşıyor. Koro şefliğini Lyubomira ALEKSANDROVA’nın yaptığı eserde, koro şef yardımcılığını Mahir SEYREK, ışığı ise Mustafa ESKİ üstleniyor.

 

“Macbeth” rolünü Çetin KIRANBAY, Serhat KONUKMAN, Tamer PEKER, “Lady Macbeth”i Seda ORTAÇ, Feryal TÜRKOĞLU, “Banco”yu ks2Erdem BAYDAR, Şafak GÜÇ, Engin SUNA, “Dama”yı Serap ÇİFTÇİ, Bilge YILMAZ, “Macduff”ı Koray DAMCIOĞLU, Göksay YARAN, “Malcolm”u Oben BOSTANCI, A. Özhan GÜMÜŞ, “Medico”yu Alaaddin ATASEVEN, Mukhtar MALIKOV dönüşümlü olarak canlandıracaklar.Yorum