15.05.2013    10. Mayıs


Adana’dan Buram Buram Gelen Lezzet…

ad1Sevgili dostlarım, bildiğiniz gibi bu köşede illa bir yeme içme mekânı hakkında yazmak gibi bir zorunluluğumuz yok. Bu köşe,  tamamen ‘lezzetin köşesi’  olarak okuyucuya ulaşıyor, lezzet  değeri olmayan hiçbir mekân bu kalemden çıkmayacak.

 

Antalya’da bulduğumda da yazmaya devam edeceğim ancak bu ay gündemimizde Adana var. Yaklaşık  3 aydır Adana ve Mersin’de eğitim  programlarımız olması sebebiyle, bu iki şehrimizi sık sık ziyaret ettik. Mersin’deki tantuni, ciğer, tava kebabı duraklarımız, başka başka lezzet duraklarıydı. Ancak bugün sizleri,  Adana’da “En iyi Adana Kebabı nerede yenir?” diyenlerin gittiği yere;  Nuri Has Pasajı’nda bulunan Nuri Has Kebapçısı’na götüreceğim.

 

Anadolu misafirperverliğini en üst noktada görebiliyorsunuz. Patronlar Fatih Caniperk ve Şaban İskender. Ustaları ise bu lezzetin gerçek sahiplerinden Halil Usta. Halil Usta’ya ayrıca teşekkür etmem gerekiyor, gerçek bir ‘et şöleni’ yaşattılar.

 

Her ne kadar bu lezzeti  tattığıma  çok memnun olsam da, çok aramama rağmen istediğim lezzeti  tadabilmek, 4 günlük  iş seyahatimin ancak  son gününde mümkün oldu; bu da beni üzen  bir durumdu.

Gerçek Adana Kebabı’nı Adana’da yiyemez olmuşuz!

 

a4Adana’da en çok sorduğum soru,  “Adana’da kebap nerede yenir?” sorusu oldu. Bu lezzeti bulabilmek için 4 gün boyunca öğlen ve akşamları kebap yedim; önerilen her yere gittim ama hepsi sadece kebaptı… Ünlü bir şovmenin de yaptığı gibi; “Bu değil, bu hiç değil! Bunlar sıradan!” demenin ötesine geçemedim. Ta ki Nuri Has Kebapçısı’na bir dostumla beraber gidene kadar.

 

Kebap işinde kabul edelim ki bu işin hakkını fazlasıyla veriyoruz.  Daha doğrusu veriyorduk!  Şimdilerde işlerin biraz rengi değişti. Lezzeti koruyup sunumu geliştiremedik. Lezzetide sunumu da değiştirdik ve altın tabaklarda sıradan kebaplarla sadece karnımızı doyurur olduk… Lezzet ise kıyıda köşede kaldı. Konuyu fazla dallandırmadan, Halil Usta’nın maharetli ellerinden dökülen dev lezzete dönelim ve “Adana’da kebap nerede yenir?” sorusuna cevap verelim.

 

Adana Kebabı, hakkı verildiğinde tarifi olmayan bir lezzettir; resitaldir, etin en güzel halidir!

 

İyi bir Adana Kebabı tarifini özetlemek gerekirse; doğal yollarla beslenmiş kuzunun zırh denilen satır arasında kıyılmasıyla, içi hafif a3sulu pişen,  kendine özgü şişi olan, kendine has lezzete sahip bir kebaptır, diyebiliriz.

 

Adana’ya yolunuz düşerse Adana Kebabı’nı mutlaka Nuri Has Kebapçısı’nda yemelisiniz. Soframıza upuzun, ‘soğan üstü’  denen inanılmaz bir kebap geldi. Evet, boyu çok uzundu; 3 porsiyonun birleşimiymiş ve kebabın altında özel baharatlarla hazırlanmış çok farklı bir soğan salatası vardı ki, kebap tarifinden çok, salatanın tarifini öğrenmek isterdim!

Böyle bir kebabı Adana’nın en iyi restoranında bile yiyebileceğinizi sanmıyorum. Adana’da kaldığım sürede birçok yerde kebap yedim ve bana kalırsa Adana’nın en iyi restoranı Nuri Has Kebapçısı’ydı.

 

Yediğimiz Adana Kebabı’nı tarif etmek gerekirse, içinde et dışında ilave olarak sadece ve sadece tuz vardı. Hiçbir ekstra baharat yoktu. Yani tıpkı olması gerektiği gibiydi. Etin zırhtan geçtiğini anlamak hiç zor değildi; bilirsiniz makinede kıyılan et ile zırhla kıyılan et arasında büyük bir lezzet farkı vardır. Eti şenlendiren kuyruk yağı, lezzete farklı bir boyut kazandırmış, damaklarda lezzet töreni yaşatıyordu.

 

Tahmin ettiğiniz gibi kebap bu kadar lezzetli olunca Adana Kebabı tarif edilemeyen bir hızla tüketildi ve derhal ocak başına Usta’nın yanına gidildi. Kocaman bir ocak üzerinde dövme demirden yapılmış onlarca şiş Adana Kebabı karşıladı bizi. Önce gözümüze sonra damağımıza taht kuran Adana Kebabı şimdi de köz üzerine damlayan yağın çıkardığı cızırtılarıyla kulağımıza fısıldıyordu lezzetini.  Önce Halil Usta’yı tebrik ettik.  Ardından sohbete başladık. Bu lezzetli Adana Kebabı’nın tarifi tahmin ettiğimiz üzere etinde saklıymış. Kendi meralarında besledikleri kuzuları kullanıyorlarmış kebaplarda. Yani etin en iyisini üretip, en iyisini kebap yapıyorlar. Durum böyle olunca Adana Kebabı başka nerede yenir ki!

 

a2Nuri Has Kebapçısı’nın tek kebabı Adana Kebabı değil. Karışık ızgara,  kuşbaşı, tavuk ve kaburga da var ve kaz başı denilen sıra dışı bir lezzetleri daha var; öneririm. Ama biz tercihimizi daha çok kaburgadan yana kullandık. Öyle bir et düşünün ki kaburganın sadece kemikli bölümünün kemikten arındırılmış kemiksiz hali ve sadece o çizgili olan et kısmı vardı.

Kendinden yağlı olan bir et ve arka tarafındaki zarları, sinirleri alınmış; dolayısıyla yumuşak ve inanılmaz lezzetli bir et haline gelmiş!  Kokusu ayrı güzel,  tadı ayrı lezzetliydi! Hele ki ağızda dağılmasını, anlatacak kelime bulmak zor.

 

Uzun sözün kısası Adana’da kebap Nuri Has Kebapçısı’nda yenir. Kaburga yenir, Adana yenir, kaz başı yenir, birçok  şey layıkıyla yenir.

 

a5Mekânda akşam vakti bulunmak nasip olmadı;  akşamları Çiçek Pasajı gibi oluyormuş; müziklerle, eğlenceler dolup taşıyormuş. Keyifli sıcak bir ortam var kısacası. Eş dost götürürseniz, lezzet bakımından sizi mahcup etmeyecektir. Mutfağımızda yeri kıymetli olan kebabımızın hakkını vereceklerdir. Kebabın bizim için çok önemli bir değer olduğuna inanıyorum; öyle ki, ülke tanıtımında bile önemli bir yere sahiptir ve biz de bu değere hak ettiği özeni göstermeliyiz. İşin ehlinden yemeliyiz. Son olarak Nuri Has Kebapçısı’nı Adana Beş Ocak Meydanı, Defterdarlık arkasında bulabilirsiniz. Bu lezzetleri tatmamda aracı olan Agrikey Genel Müdürü Cüneyt ARIK dostuma da ayrıca teşekkür ediyorum. Gittiğinizde selamımızı iletmeyi ve Diyarbakır burmasını tatmayı da unutmayın.

 

Afiyetle kalın…Yorum