15.05.2013    10. Mayıs


Aspendos Opera ve Bale Festivali Geliyor!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün organizasyonuyla düzenlenen 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2-22 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Uygarlıklar buluşmasında yirmi yıl Aspendos Antik Tiyatrosu’nun olağanüstü akustiğinde opera-bale eserlerinin en güzel örneklerini,
yerli ve yabancı,  geniş izleyici kitlesiyle buluşturan, adeta bir uygarlıklar buluşması olan Uluslararası Aspendos Opera  ve Bale Festivali,  bu yıl da konuk  yabancı topluluklarla ve sanatçılarla seyircinin karşısında olacak.as3

 

Açılış gecesinin yıldızı dünyaca ünlü Arjantinli tenor ve orkestra şefi,  José  Cura

 

Festival,  2 Haziran 2013 Pazar günü  “20. Yıldönümü Gala Gecesi” konseriyle sanatseverlere merhaba diyecek.  Bu yıl tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Giuseppe Verdi’nin doğumunun 200. yılı sebebiyle Verdi eserleri ile gerçekleşecek “20. Yıldönümü Gala Gecesi”   konserinde, birçok sürpriz konuk sanatçı yer alacak.

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu,  Jose CURA şefliğinde sanatseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak. Şef Jose Cura’ya bu şölende eşlik edecek, yerli ve yabancı konuk sanatçılar şöyle; Marie Karall, Gabrielle Philiponet, Birgül Su Ariç, Bülent Bezdüz,  Efe Kışlalı, Eralp  Kıyıcı, Erdem  Baydar  ve Feryal  Türkoğlu.

 

200. doğum yıldönümünde Operalar Kralı Verdi’nin en ünlü eserlerinin en ünlü aryaları, bu anlamlı gecede muhteşem düet ve sololarla yaşam bulacak.

 

Dünya sahnelerinde gösterdikleri başarılı performanslar ve aldıkları birçok ödülle sanat kariyerlerini kanıtlamış sanatçıların katılımlarıyla 20. yıldönümü Gala Gecesi konseri, seyirciye,  yıldızların sahneye ineceği,  unutamayacakları bir gece yaşatacak.

 

as25 Haziran 2013 Çarşamba gecesi,  Aspendos Antik Tiyatrosu bir Dünya Prömiyeri’ne sahne olacak. Festivalin 20. Yıldönümü için özel olarak bestelenen “ASPENDOS Yüzyılların Aşkı” bale eserinin müzikleri Hasan Niyazi Tura’ya, koreografisi Nugzar Magalashwili’ye, librettosu ise Şefik Kahramankaptan’a ait.

 

Seyirciyi Mimar Zenon’un Aspendos Tiyatrosu’nu inşa ettiği zamanlara, kralların adına düzenlenen yarışmaların, şenliklerin, kutlamaların, dövüş oyunlarının yapıldığı antik döneme götürecek bale eseri, Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

 

12 Haziran 2013 Çarşamba gecesi, festivale Orta Avrupa’dan bir konuk topluluk katılacak. İtalyan opera ekolünün usta bestecisi  Giuseppe Verdi’nin 1871’de Kahire’de  gerçekleştirilen dünya prömiyeriyle opera tarihine armağan ettiği ölümsüz eseri “Aida” operası, Çek Cumhuriyeti Ulusal Brno Tiyatrosu tarafından, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sahnelenecek.

 

15 Haziran  2013 gecesi, Ankara Devlet Opera  ve Balesi  prodüksiyonu “Rigoletto”  operası, Yekta Kara’nın rejisiyle seyirci  karşısında olacak.

19 Haziran 2013 Çarşamba gecesi,   ünlü Rus besteci P. İ. Çaykovski’nin 1875 yılında Bolşoy Balesi için bestelediği ve Marius Petipave Lev İvanov’un klasik koreografileri üzerine Mehmet Balkan’ın güncel koreografisi ile seyirciyle buluşacak olan “Kuğu Gölü“ balesi İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

 

as122 Haziran 2013 Cumartesi gecesi, festivalin son temsilinde kuruluşunun 20. Yıldönümünü kutlayan Mersin Devlet Opera  ve Balesi  tarafından Georges Bizet’nin ölümsüz eseri “CARMEN” operası sahnelenecek.

 

Recep  Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu,  konusunu, yine bir Fransız yazar  olan Prosper Merimee’nin  aynı adlı kısa romanından alan  ve Don Jose adlı bir muhafız çavuşunun Carmen adında  bir çingene  kızına olan ihtiraslı aşkını, bu aşkın  cinayetle biten  sonucunu anlatan muhteşem “Carmen” operası, festival  seyircisine gelecek yıla kadar sanatla, sevgiyle, barışla hoşça kalın diyecek.

 Yorum